FORUM Z UCZNIAMI Z ZESPOŁU SZKÓŁ NR 3 W DZIERŻONIOWIE

Co po szkole? – oferta PUP dla młodych do 30. roku życia

O tym, że Powiatowy Urząd Pracy nie musi się kojarzyć młodym ludziom z ostatecznością, tylko ma być trampoliną, z której odbiją się, aby zaistnieć na rynku pracy, mówiła podczas Forum Zawodowego „Absolwent Technikum Architektury Krajobrazu na rynku pracy” dyrektor PUP Agnieszka Walawska.

Forum zorganizował Zespół Szkół nr 3 w Dzierżoniowie (Ekonomik). Wzięli w nim udział uczniowie ZS nr 3, przede wszystkim klasy III i IV uczący się na kierunku architektura krajobrazu, ale także młodzież kształcąca się w zawodach ekonomisty i logistyka.

Głównym celem Forum było pokazanie możliwości, jakie stoją przed młodymi ludźmi po zakończeniu szkoły średniej.

Zaproszone do udziału w Forum przedstawicielki Uniwersytetu Przyrodniczego – dr Ewa Walter oraz doktorantka Jowita Pyszczek przygotowały dla młodzieży zarówno merytoryczny wykład związany z architekturą krajobrazu, ale także zaprezentowały ofertę edukacyjną Uniwersytetu Przyrodniczego. Zachęcały do studiowania na swojej uczelni, m.in. bogatą ofertą kierunków, świetnie wyposażonymi pracowniami, zajęciami praktycznymi w terenie, obozami integracyjnymi oraz praktykami zagranicznymi.

Natomiast dyrektor PUP Agnieszka Walawska przedstawiła propozycje dla osób, które chciałyby po uzyskaniu tytułu technika zacząć już pracę zawodową. Przybliżyła młodzieży, jakie wsparcie mogą uzyskać od Powiatowego Urzędu Pracy. Począwszy od możliwości uzyskania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej z programu PO WER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój), po różnego rodzaju bony (stażowe, szkoleniowe, zatrudnieniowe i na zasiedlenie). Takie formy mogą pomóc młodym osobom, które ukończyły szkołę średnią w zdobyciu niezbędnego doświadczenia zawodowego, uzupełnieniu potrzebnych umiejętności i kwalifikacji, a w konsekwencji wyszukania satysfakcjonującej pracy.

Dyrektor PUP wyjaśniła też młodym ludziom, jak będzie wyglądać ich pierwszy kontakt z PUP-em w celu rejestracji. Na czym polega profilowanie i w czym mogą im pomóc doradcy zawodowi. – Zachęcam do kontaktu z nami, do odwiedzenia naszej jednostki, jesteśmy po to, aby Wam pomóc odnaleźć się na rynku pracy, a oferta dla młodych ludzi jest bardzo szeroka, zatem nie traktujcie Powiatowego Urzędu Pracy jako ostateczności, tylko wsparcia w pierwszym etapie swojej drogi zawodowej – mówiła Agnieszka Walawska.

Related Posts